Köpeklerin İletişimi

İletişim, yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. İletişim anlaşma ve anlatma üzerine kurulur. Tıpkı insanlar gibi sevimli dostlarımızda duygu, düşünce ve sorunlarını bizlerle iletişime geçerek anlatmaya çalışırlar. Konuşamadıkları için bedenleri ile bu iletişimi sağlamaya çalışırlar. Köpeklerin beden dillerini anlamaya çalışırken komple bedeni ele almak gerekir.

Endişe; Kulakları dik tutmaya çalışır, çok da başarılı olamaz. Gözler yarı açık, ama baş başka yöne dönüktür. Kuyruk sarkmıştır. Patiler terli, vücut gergin ve hafif alçaktır.

Merak; Ağız ve gözler açık durumdadır. Vücut rahat, kuyruk dik ve sallantılıdır. Kulaklar dik, yüz ifadesinde mutluluk görülür. Köpek hırıltılı sesler çıkartabilir.

Korku; Baş öne eğik, kulaklar aşağıda ve düzdür. Gözleri kısıktır ve göz temasından kaçar. Ağız dişleri gösterecek şekilde açıktır. Bazen dizler bükülmüş olabileceği gibi aşırı korku durumlarında titreyebilir. Kuyruk bacakların arasına kıvrılmıştır. Patiler terlidir. İdrar sızdırabilir.

Sinir; Kulaklar geriye doğru çekiktir. Gözler bir noktada sabitlenmiştir. Ağız dişler görünecek şekilde geriye doğru çekiktir. Hırıltılar çıkarabilir. Vücut yüksek ve gergindir. Boyun tüyleri de kabarmıştır. Kuyruk dik ve kabarıktır. Köpek hırlar veya yüksek sesle havlar. Bu tür köpekler çoğunlukla mutsuzdur.

Rahatlık; Kulaklar dik, kuyruk normal pozisyondadır ya da bel hizasında rahatça sallanır. Ağzı açıktır ve köpek kendinden emin davranışlar sergiler.

Mutluluk; Kulaklar dik, gözler açık ve rahattır. Heyecanlanmış, nefes nefesedir ve ağzı açıktır. Vücut oldukça hareketli olup, sürekli bir sağa bir sola atlar ve yerinde duramaz. Kuyruk oldukça hareketlidir.
Kendine güven, hakimiyet; ağızları genelde kapalıdır veya hafif açık olabilir. Gözlerin bakışı bir noktada sabittir. Vücudunu olabildiği kadar yüksek tutar, kulakları ve kuyruğu diktir. Boyundaki yele tüyleri kabarık olabilir. Kuyruk çubuk gibi sert ve düz veya vücudun arkasına doğru kıvrık olabilir.

Köpeklerin İletişimi