Kedilerin İletişimi

İletişim, yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. İletişim anlaşma ve anlatma üzerine kurulur. Tıpkı İnsanlar gibi sevimli dostlarımızda duygu, düşünce ve sorunlarını bizlerle iletişime geçerek anlatmaya çalışırlar. Konuşamadıkları için, bedenleri ile bu iletişimi sağlamaya çalışırlar.

Kediler, bedenlerinin beş değişik bölgesi aracılığıyla bizlerle iletişime geçerler.

Kedilerin İletişimi

VÜCUT HAREKETLERİ

Karnını yösterme; Kesinlikle kendini tam bir güven içinde hissetmektedir. Size ve ortama olan güveni sonsuzdur. Keyfi yerindedir.

Fare yürüyüşü; Ortamda tekin olmayan bir şeyler vardır. Korku söz konusudur. Güvenli bir ortamda değildir.

Karanlık yerlere çekilme; Keyfi yerinde değildir. Kuvvetle ihtimal önemli bir hastalık söz konusudur. Yorgun ve mutsuzdur. Mutlaka gözetim altında tutulmalı, gerekirse Veteriner Hekime götürülmelidir.

Top şeklinde yuvarlak olması; Bir şeyler bekliyordur (muhtemelen mama) ve beklemekten yorulmuştur.

Pencereden dışarı bakıp uzun uzun miyavlama; Yalnızlık canına tak etmiştir. Oyun oynamak, sosyalleşmek, arkadaş edinmek istiyordur.

Mobilyaların kenarına kafasını sürtme; Keyfi yerindedir. Evi ve kafasını sürttüğü mobilyaları sahiplenmiştir. Hatta biraz sevilmeye de hazırdır.

Evinizin çeşitli yerlerine idrar yapma; Egemenlik alanını belirlemektedir. Muhtemelen egemenlik haklarını ihlal edebilecek rakipler söz konusudur.

Aniden dışkı yapma; Çok korkmuştur. Dışkısını kaçıracak kadar çok korkmuştur. İleride dışkısını bıraktığı bu yerin anısını yine dışkısının kokusunu alarak hatırlayacaktır.

Tuvaleti yerine başka yerlere tuvalet yapma; Tuvaleti ya kirlidir ya da tuvaletinin yerini beğenmemiştir.

Mama yememek; Hastalık belirtisidir. Veteriner hekime götürülmelidir.

Burnun kuruması; Hastalık ya da ateş belirtisidir. Veteriner hekime götürülmelidir.

Tuvaletini yaparken miyavlamak ve kambur durmak; Canı yanıyordur. Hastalık belirtisi olabilir, veteriner hekime götürülmelidir.

Kedilerin İletişimi
Kedilerin İletişimi

KUYRUK HAREKETLERİ

Kuyruğun karşısındakinin bacağına sarma; Mutludur ve sizi görmüş olmaktan memnunluk duymaktadır.

Vücuda 90 derece açıyla, dik olarak tepeye kalkmış kuyruk; Kediniz sizi görmekten dolayı çok mutlu! Mama kokusu almış olabilir.

Sadece sarkık kuyruk; Nötr!

Kuyruğun bacaklar arasına alınması; Tehlikeli bir durum ile karşı karşıyadır. Korkuyordur. Acilen güvenli bir yer aramaktadır.

Yukarı doğru kıvrılmış (maymun kuyruğu gibi) kuyruk ve tüylerin kabarmış olması: Çok sinirli veya çok korkmuş. Efelenerek kendini daha büyük ve etkili göstermeye çalışıyor.

Hızlı hızlı kuyruk sallama; Yatmış iken kuyruğunu sallıyorsa kızgınlık anlamındadır. Oturmuş bir şekilde iken sallıyorsa sinirlerini bozan bir durumla karşı karşıyadır.

İlk önce ucu hafif hafif oynayan ve sonra giderek hızlanan kuyruk sallama: Kediniz sinirlenmeye başladı dikkat!

Vücutla aynı hizada bir sağa bir sola hızla sallanan kuyruk: Kesinlikle öfkenin belirtisidir.

GÖZ HAREKETLERİ

Hafif kısılmış gözler, dar göz bebekleri; Mutludur.

Gözlerin hafif hafif kapatılması; Size selam veriyordur. Muhtemelen yatmış vaziyettedir. Sakin, keyiflidir veya biraz yorgun, keyifsizdir ama sizinle olmaktan mutluluk duymaktadır.

Hafif kısılmış göz; Kedinizin sizinle ilgilenmediğinin şu an tek isteğinin uyku olduğunun habercisidir.

Koskocaman açılmış gözler; Genellikle merak ve korkunun işaretidir. Kedinizi bu hâlde görürseniz ya dışarıdan gelen tıkırtının kaynağını dinlemekte ya da balkon korkuluklarına tünemiş bir güvercini izlemekte olduğundan emin olabilirsiniz.

Kedilerin İletişimi
Kedilerin İletişimi

KULAK HAREKETLERİ

Öne doğru açık Kulaklar; Mutlu.

Dik Kulaklar; Nötr.

Geriye yatmış tek kulak; Ya kedinizin kulağına çok yaklaşmış hâlde bağıra bağıra konuşuyorsunuz ya da kediniz aynı muhabbetleri dinlemekten bıkmış çekip gidecek.

Geriye yatmış kulaklar; Kediniz yine sizinle ilgilenmiyor ve hatta biraz da sinirli olabilir.

Yere bakan hafif eğilmiş kulaklar; Kediniz bir şeyi ilgiyle izliyor. Hatta çocukluk günlerine dönüp oyunlar bile oynayabilir.

PATİ HAREKETLERİ

Patisi ile mamasını kapatma; Yediği mama hoşuna gitmiştir. Bir parçayı da ilerisi için saklamak ister.

Patilerini açarak yan yatma; Sevilmek istiyordur. Keyfi yerindedir ve ilgi odağı olmayı beklemektedir.

Hafifçe pati atmak; Kediniz sizinle oyun oynamayı istiyor.

Oturur veya yatar durumda yoğurma hareketi yapma; Kediniz sizi çok seviyor ve şu anda bulunduğu durumdan son derece memnun demektir.

Sertçe pati atmak; Sinirli! Alarm!

Kedilerin İletişimi