Veteriner Hekiminize danışın

Dostunuzun; Sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam sürebilmesi için, dostunuzu çok iyi gözlemlemeli, gördüğünüz farklılıkları Veteriner Hekiminiz ile paylaşmalısınız. Verdiğiniz bilgiler ve muayene sonrası, Veteriner Hekiminizin önerdiği tedavi ve/veya uygulamaları, titizlikle hayata geçirmelisiniz. Dostunuza verdiğiniz değeri göstermenin en sağlıklı yolu budur. Sizin takip ve gözlemleriniz ile Veteriner Hekiminize yardımcı olabileceğiniz önemli konular…

AŞILAMA

Küçük dostunuzun sağlığı ve sizin sağlığınız için, küçük dostunuzun aşılama uygulamaları çok büyük önem arz eder. Bu konuda Veteriner Hekiminizin uygulama programını dikkatle takip etmelisiniz. Konu hakkında Veteriner Hekiminiz, sizi detaylı şekilde bilgilendirecektir.

DIŞ PARAZİTLER

Dostunuzun ömrünü mümkün olduğunca uzatmak ve onu sağlıklı kılmak için kilosunu kontrol altına almak son derece önemlidir. Fazla kilonun kalp, karaciğer gibi organlar, kemik ve eklemler üzerinde baskı oluşturduğunu ve diğer birçok sağlık sorununa yol açtığını unutmayın. Günlük beslenme miktarını, dostunuzun aktivitesine uygun olarak uygulamanız kilo alma riskini azaltacaktır. Kilo kontrol yöntemleri…

Pire :

Sadece dostunuzu değil, evinizi de pirelerden korumanız için düzenli pire kontrolü yapmanız gerekmektedir. Pire problemi var olduğunu düşünürseniz; Dostunuzun deri yüzeyinde kahverengi renkli canlılar var mı kontrol edin. Dostunuzun tüylerinde, uyuduğu alanda pire dışkıları var mı kontrol edin. Dostunuzun hareketlerinde aşırı kaşınma, tüylerini ısırma var mı kontrol edin. Kontrolünüz esnasında bir veya birkaç durum ile karşılaştıysanız, Veteriner Hekiminize başvurun.

Kene :

Dostunuz, dışarıda dolaşırken kene kapabilir. Kendi kendisini temizleyerek keneden kurtulabilir, fakat kulak arkası, içi gibi ulaşamadığı yerlere kene yapışırsa dostunuzun çıkartması zordur. Bu nedenle zaman zaman dostunuzun ulaşamadığı bölgeleri kontrol edin. Oval görünümlü canlılara rastlarsanız, Veteriner Hekiminize başvurun.

Kulak akarları :

Kulak kanallarında beslenen bulaşıcı küçük böceklerdir. Kedinizin kulaklarının biraz kirli olması gayet normaldir, fakat kedinizin kulakları çok kirli görünüyorsa, büyük olasılıkla kedinizin kulağında akar vardır, bu durumda Veteriner Hekiminize başvurun.

İÇ PARAZİTLER

İnce Bağırsak Kıl Kurtları:

Dostunuzun dışkısında kolaylıkla görebilirsiniz, spagetti benzeri beyazımsı parazitlerdir. Dostunuz, kusarak da bu parazitleri atmaya çalışabilir. İnce bağırsak kıl kurtlarına rastlarsanız, Veteriner Hekiminize başvurun.

Tenya ve Yassı Kurtlar:

Genellikle varlığında dostunuzun, anüs çevresindeki tüylerinde ve tuvalet kabında görülürler. Yapıları; saydam beyaz, yassı, birleşmiş pirinç taneleri şeklindedir. Tenya ve yassı kurtlara rastlarsanız, Veteriner Hekiminize başvurun.

Kancalı Kurtlar:

Bağırsak parazitleri arasında en tehlikeli olanlar arasındadır. Kancalı kurtların belirtisi arasında bitkinlik, kansızlık, iştahsızlık, siyah ve kanlı dışkıdır. Bu belirtileri gözlemlerseniz, Veteriner Hekiminize başvurun.